Sosnowiec, Kraków, październik 2003

DynaNEWS nr 5

Witajcie,

     Zbliża się 11 RCP, na której, jak zwykle będzie można nas spotkać. Tym razem obecni będziemy na stoisku z firmą ZEP. Zapraszamy wszystkich serdecznie.

Od autorów:

     Jak zwykle oddajemy na Wasze monitory porcję najnowszych informacji o rozwoju programu.

Nowości:

    W module BAZA dodane zostały przyciski segregowania nagrań wg kategorii nadanej w informacjach o pliku. Nie mam możliwości nadania więcej niż jednej kategorii. Dodatkowo pokazywany jest kod nagrania z pliku dat. Do poprawnego działania konieczne jest ponowne utworzenie bazy nagrań.

    Program można sterować, przez sieć lokalną, lub internet z innego komputera. Można w ten sposób sprawdzić w jakim stanie w danej chwili jest program, przeładować playlistę, lub normalnie realizować program, niestety na razie bez podsłuchu dźwięku. Przez internet działa już na SDI, przy założeniu, że łącze w tym czasie nie jest obciążone kazzą, lub podobnym programem. Obydwie bramki internetowe muszą mieć stałe publiczne IP. W innych przypadkach zestawienie łącza jest trudniejsze, ale nie jest niemożliwe.

Zmiany:

    Po włączeniu wielośladu można przesuwać się za pomocą przycisków przełączających pomiędzy kolejnymi wstawkami DJ, oraz osobno break’ami. Dodatkowo podwójne kliknięcie w element w wielośladzie otwiera okno ustawiania mixów

Plany:

    Część kategorii nagrań można będzie samodzielnie nazywać, dostosowując nazewnictwo do uwarunkowań własnej stacji. W bazie będzie nowa kategoria HOOK, do charakterystycznych fragmentów nagrań. Jest już kategoria LOOP, trwają jeszcze techniczne ustalenia sposobu obsługi pętli.

Odpowiedzi i pytania:

    Czy Dynamix obsługuje rozszerzenie ogg?

    Może grać dowolny format, ale są powody, dla których tego nie robi. Przez bardzo długi czas Dynamix odczytywał tylko Wav i mp2 z powodu stabilności tych formatów. W pewnym momencie jednak pojawiło się kilka programów do edycji i kompresji, które nie były w stanie zapisać czystego pcm lub mpg. Zaczęło się polowanie na nagłówki i wycinanie bzdur. Przypominało to pisanie programu antywirusowego, ktoś wyłapywał dźwięk, który grał źle, przysyłał go i jego nałówek był dodawany do listy plików granych inaczej. Jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja z mp3. Jest to format, który się rozwija i ciągle zmienia. Dawno już ustaliliśmy wymagania dotyczące dźwięków w radiu:

Wav - najlepiej czysty 44100 Hz 16 bit

mp2 - 256 kbps

mp3 - 192 do 360 kbps ze stałym bitrate i BEZ id3 tag

Program prawdopodobnie nie będzie odczytywał id3 nigdy, ponieważ nie jest to format, w przeciwieństwie do dat, w którym zawarte są wszystkie potrzebne informacje o nagraniu. Co najwyżej będzie konwerter do wyciągania opisów z id3 do dat i kasowania ich z pliku mp3. Zamiast kombinować z id3 porób dokładne opisy, zobaczysz jak łatwo jest wtedy odszukać dowolne nagranie, lub ich grupę.

 


 

DynaNEWS jest nieregularnikiem traktującym o możliwościach najpopularniejszego w kraju programu do automatyki emisji radiowej, ale nie tylko. Dołożymy starań, aby stworzyć dla Użytkowników Dyny miejsce, gdzie będzie można podzielić się doświadczeniami oraz uzyskać odpowiedzi na pytania związane z automatyzacją emisji oraz sprzętem i siecią komputerową.

Poprzednie wydania:

Numer 1

Numer 2

Numer 3

Numer 4

Pamiętajcie! Dostajecie DynaNEWS nie tylko dla Siebie, przekażcie go innym osobom w Waszej stacji